بيوپسي پستان چيست؟

بيوپسي پستان چيست؟

بسیاری از خانم ها به محض احساس توده های پستانی ، نگرانی و دغدغه ابتلا به سرطان سینه را در ذهن خود می پرورانند. این در حالیست که تنها بخش کوچکی از توده های پستانی سرطانی هستند و عمده این توده ها غیرسرطانی هستند و به راحتی قابل درمان می باشند. با این حال، توصیه ما این است که به محض مشاهده هر گونه تغییرات در بافت پستان های خود شامل احساس توده، ترشحات نوک پستان و قرمزی و التهاب پستان سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا با انجام معاینات و آزمایشات لازم علت و ریشه این تغییرات پستان را تشخیص دهد. بیوپسی پستان یکی از روش های دقیق و مطمئن تشخیص توده های سرطانی از غیر سرطانی است که در این مطلب قصد داریم شما را با انواع و روش های آن آشنا کنیم.

بیوپسی پستان چیست؟

بیوپسی پستان یک فرایند است که در طول آن نمونه کوچکی از بافت پستانی برای بررسی های آزمایشگاهی برداشته می شود. بیوپسی پستان یک راه برای ارزیابی توده های مشکوک سینه و کسب اطمینان از خوش خیم یا بدخیم بودن آن ها است. بیوپسی سینه به روش های مختلفی انجام می شود.

بیوپسی پستان نمونه ای از بافت مشکوک پستان را در اختیار پزشک قرار می دهد تا بتواند با استفاده از آن، هر گونه ناهنجاری در سلول هایی که تشکیل دهنده توده های پستانی هستند را شناسایی کند. این آزمایش به دنبال ، تصویر برداری از بافت پستان به روش های ماموگرافی و سونوگرافی و در صورت مشاهده توده های مشکوک انجام می شود و به پزشک در انتخاب بهترین روش درمان با این توده ها کمک می کند.

علت تجویز بیوپسی سینه چیست؟

پزشک شما ممکن است بیوپسی پستان را به دلایل زیر تجویز کند:

احساس توده در پستان یا ضخیم شدن و منسجم شدن بخشی از بافت پستان که مشکوک به سرطان سینه باشد.
نتایج ماموگرافی سینه نشان دهنده ناحیه ای مشکوک در بافت پستان باشد.
نتایج سونوگرافی پستان نشان دهنده نواحی غیر معمول در بافت پستان باشد.
تغییرات غیر طبیعی در بافت سینه، پوست سینه ، نوک سینه و آرئول مشاهده شوند. تغییراتی از قبیل پوسته پوسته شدن، ترک خوردن ، قرمزی و التهاب ، و خروج ترشحات رنگی یا خون از نوک پستان.

بیوپسی با چه روش هايي انجام ميشود ؟

بيوپسي با روش آسپرسیون با سوزن ظریف

این تکنیک ساده ترین و رایج ترین روش نمونه برداری از بافت های مشکوک سینه است. اگر دسترسی به بافت توده راحت باشد و پزشک در تشخیص های اولیه احتمال وجود کیست های پر از مایع را بیشتر بداند از این روش استفاده می شود. گاهی نیز برای هدایت دقیق سوزن به محل توده پستانی از سونوگرافی استفاده می شود. در طول انجام این آزمایش بیمار روی تخت مخصوص دراز می کشد. سپس پزشک تحت هدایت سونوگرافی سوزن را به محل مورد نظر هدایت می کند و نمونه های سلولی را از بافت توده جمع آوری می کند.

آسپیراسیون با سوزن ظریف یک روش سریع برای تشخیص تفاوت کیست ها و توده های پستانی است. به این صورت که اگر در طی فرایند نمونه برداری مایع شفاف از درون توده خارج شود ، ممکن است این توده ی پستانی بیخطر بوده و در نتیجه تجمع آب میان بافتی (کیست) ایجاد شده باشد.

بیوپسی سوزنی

در بیوپسی سوزنی از سوزنی با قطر بزرگتر استفاده شده و از طریق همین سوزن همانند روش بالا، نمونه برداری از مایع میان بافتی یا توده سلولی انجام می شود.

بیوپسی با جراحی

در این روش طی انجام یک جراحی سرپایی، نمونه لازم از بافت سینه برداشته می شود و به نسبت دو روش قبلی، کمی سخت تر خواهد بود.

مراحل انجام نمونه برداری

برای انجام نمونه برداری باید بیمار روی تخت به سمت پهلو دراز بکشد. پس از آن پزشک متخصص، با ضدعفونی کردن محل نمونه برداری، به آن ماده بی حس کننده موضعی تزریق می کند. (انجام این کار نیازی به بیهوشی کامل ندارد.)

پس از بی حس شدن محل مورد نظر، پزشک به وسیله سوزن بیوپسی، نمونه برداری را انجام داده و مقداری از مایع میان بافتی یا توده سلولی را خارج می کند. پس از آن گاز استریل روی محل نمونه برداری گذاشته شده و محل آن پانسمان می شود و نیازی به بخیه زدن نمی باشد.

در انجام نمونه برداری با جراحی، لازم است که در محل مورد نیاز، یک برش ریز زده شده و احتمالا به جز بی حسی موضعی از یک خواب ملایم یا بیهوشی کامل نیز استفاده می شود. با ایجاد شکاف کوچک، بافت مورد نظر از بافت سینه برداشته شده و نمونه گیری انجام می پذیرد. پس از انجام نمونه برداری، شکاف توسط پزشک بخیه زده شده و بسته می شود.

مراقبت های لازم پس از نمونه برداری پستان

– ناحیه نمونه برداری را تمیز نموده و خشک کنید. در صورت وجود بخیه، آنها را طی مراجعه بعدی بایستی بکشید. اگر خبری از بخیه نبود، می توانید بانداژ یا پانسمان را برداشته و به حالت عادی حمام کنید.

– ممکن است ناحیه نمونه برداری، چند روز بعد از عمل درد داشته باشد. طبق توصیه پزشک، از داروهای مسکن استفاده کنید. آسپیرین یا برخی داروهای دیگر ممکن است احتمال خونریزی شما را افزایش دهد. توجه داشته باشید پزشکتان بایستی حتما داروهای مسکن را تأیید نماید.

– می توانید به رژیم غذایی عادی خود باز گردید، مگر اینکه پزشکتان نظر دیگری داشته باشد. ممکن است به شما گفته شود از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید.

جمع بندی

همانطور که ملاحظه فرمودید، بیوپسی یا نمونه برداری پستان یکی از روش های تشخیص سرطان سینه می باشد که برای تشخیص این نوع سرطان، می تواند در کنار دیگر روش های تشخیصی به کار گرفته شده و موثر واقع شود. با انجام نمونه برداری و آزمایش بافت یا توده مورد نظر، نتیجه تشخیص سرطان سینه بسیار دقیق تر و مطمئن تر خواهد بود. در صورتی که علائمی را مشاهده می نمایید که نیاز به بررسی بیستر دارد، می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصي راديولوژي و سونوگرافي سرسبز  در شرق تهران از خدمات تشخیصی سونوگرافی پستان و ماموگرافی و نمونه برداری از پستان این مرکز بهره مند شوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

social position

اشتراك گذاری نوشته


× ثبت نوبت آنلاین و ارسال نسخه