عكس او پي جي(opg) دندان

عكس او پي جي(opg) دندان

شايد شما هم وقتی به دندانپزشکی مراجعه کرده اید با این کلمه روبه رو شده اید که بايد از دندان هایتان عکس OPG تهیه شود. اما واقعا عکس OPG چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

از عکس های OPG جهت تشخیص دقیق مشکلات فک و دندانها استفاده می گردد.
به وسیله عکس OPG می توان موقعیت کلیه دندان ها، وجود عفونت ها، پوسیدگی دندان و کلیه موارد مهم دیگر در دندانپزشکی را مشاهده نمود. این نوع عکس در دسته عکس های رادیولوژی قرار می گیرد.

تصویر برداری OPG از نوع اشعه ایکس می باشد. به وسیله پرتو ایکس که توسط دستگاه تولید می گردد می توان جزئیات فک بالا و پایین را به صورت واضح مشاهده نمود.

چه زمان نیاز به عکس OPG دارید ؟

برای بررسی وضعیت شکستگی دندان ها،
فکی که در رفته است، عفونت های دندانی یا عصب کشی دندان،
ایمپلنت دندان، برای بررسی وضعیت دندان ها قبل از جراحی هایی همچون جراحی دندان عقل و موارد مشابه

مزایای رادیوگرافی OPG چیست ؟

تصویر برداری از دندان با روش OPG بسیار آسان، سریع و بی دردسر است. علاوه بر این عکس برداری به این روش هیچ تاثیر مخربی بر روی بدن شما ندارد.

قبل از عکسبرداری دندان
در صورتی که بار دار هستید، یا احتمال می‎دهید که باردار باشید، حتما با دندانپزشک خود این موضوع را مطرح نمایید. عموما در حین بارداری برای بیماران رادیوگرافی انجام نمی گیرد و این کار تا زمان متولد شدن نوزاد به تأخیر می ‌افتد. با این حال، در بعضی شرایط مثل عفونت یا آسیب های حاد ممکن است مجبور شوند در دوران بارداری نیز رادیوگرافی انجام دهند. به عنوان یک قاعده کلی، سه ماهه میانی بارداری بهترین دوره برای انجام کارهای دندانپزشکی برای فرد بارداراست. اگر بیش از چند دقیقه سر پا ایستادن برای شما مشکل است، لازم است رادیولوژیست را از وضعیت خود مطلع کنید.

برای عکسبرداری OPG می‌توانید لباس‌ معمولی به تن داشته باشید، اما لازم است هرگونه زیورآلات، عینک یا سایر لوازم جانبی یا ایمپلنت‌های فلزی که در قسمت فوقانی بدنتان است را خارج کنید زیرا موارد ذکر شده در تصاویر اشعه ایکس ظاهر می‌شوند و ممکن است باعث مبهم شدن تصویر ساختارهای مهمی از دندان ها و فک بشوند.

 

 

 

social position

اشتراك گذاری نوشته


× ثبت نوبت آنلاین و ارسال نسخه