عكس رنگي از كليه ها

عكس رنگي از كليه ها

بهترین مرکز برای گرفتن عکس رنگی از کلیه ها در تهران کجاست ؟ چه نکاتی را باید پیش از انجام این تصویربرداری رعایت کرد ؟ چرا نیاز به انجام این تصویربرداری است ؟ این تصویربرداری پزشکی چه کاربردهایی دارد ؟ ویژگی های یک کلینیک خوب برای انجام این تصویربرداری پزشکی چیست ؟ ما در این مقاله سعی داریم تا به اختصار به شرایط ، ویژگی ها ، علل و کاربرد این تصویربرداری پزشکی بپردازیم. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

رادیولوژی عکس رنگی از کلیه‌ ها چیست؟

عکس رنگی از کلیه‌ها (IVP) یک نوع رادیولوژی است که جهت بررسی کلیه‌ها، مجاری ادراری و مثانه انجام می‌شود. در این روش از تزریق وریدی یک ماده کنتراست یونی برای مشاهده عکس‌های رنگی استفاده می‌گردد. این رادیولوژی به کمک اشعه ایکس انجام می‌شود. ماده کنتراست قبل از عکسبرداری به داخل ورید دست مراجعه کننده تزریق می‌شود. این ماده به کمک جریان خون به شریان‌های مجاری ادراری و کلیه‌ها می‌رود و در آنجا تجمع پیدا می‌کند. در نهایت این ماده به هنگام عکسبرداری اشعه ایکس را جذب می‌کند و تصاویری به رنگ سفید و با وضوح بالا ارائه می‌دهد. از این روش برای بررسی وضعیت آناتومی، رگ‌ها و عروق مجاری ادراری، مثانه و کلیه‌ها استفاده می‌شود.

موارد استفاده از IVP چیست؟

از رادیولوژی عکس رنگی از کلیه‌ها (IVP) برای تشخيص بيماري ها و مواردي از جمله مشاهده‌ی سرعت و کیفیت دفع ادرار در سیستم ادراری بیمار اشاره کرد. معمولاً بیماران با شکایت از علائمی چون خون در ادرار یا درد در پهلو یا در قسمت پایینی کمر به پزشک مراجعه می‌کنند. این تست کمک می‌کند تا احتمال وجود تومورهای داخل کلیه، مجاری ادراری یا مثانه را هم بررسی کند.

آمادگی لازم برای گرفتن رادیولوژی رنگی از کلیه ها:

روز قبل از رادیوگرافی، باید یک ساعت بعد از شام، یک شیشه روغن کرچک ۴۰ میلی لیتری میل نمود. البته میتوان به جای روغن کرچک از دیگر داروهای مسهل نیز استفاده کرد. تا ساعت ۱۲ شب ، حتما ۸ لیوان آب میل نمایید. از مصرف میوه، سبزیجات و حبوبات از یک روز قبل خودداری نمایید. صبح روز رادیوگرافی ناشتا باشید.

قبل از انجام این عکسبرداری نیاز است بیمار از روز قبل از قرص‌های ملین استفاده کند تا فضای معده و روده‌ها خالی باشد و عکسبرداری با وضوح بالا انجام شود. لازم به ذکر است اگر دچار یبوست هستید یا داروهای خاصی مصرف می‌کنید حتماً به کارشناس رادبولوژی اطلاع دهید. ممکن است در مواردی عکسبرداری به تعویق بیفتد و به زمان دیگری موکول گردد. این تست به دلیل استفاده از اشعه ایکس برای مادران باردار انجام نمی‌شود. بنابراین احتمال بارداری را هم به پزشک اطلاع دهید.

 

 

ی عکسبرداری از کلیه به چه صورتی انجام می شود ؟

این تصویربرداری معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. بیمار روی تخت قرار می گیرد و تصاویر رادیولوژی از او گرفته می شود. ( شما باید در طول تصویربرداری نفس خود را نگه داشته تا از ایجاد تصاویر کدر و مات جلوگیری شود ) سپس مواد کنتراست داخل ورید دست بیمار تزریق می شود. بعد از تزریق ماده کنتراست یک سری تصاویر به منظور تعیین سایز واقعی کلیه ها گرفته خواهد شد و همچنین تصاویری از سیستم ادراری هنگامی که در حال تخلیه شدن است گرفته می شود. این آزمون معمولا به مدت یک ساعت طول می کشد.

 

social position

اشتراك گذاری نوشته


× ثبت نوبت آنلاین و ارسال نسخه