هيستروسالپنگوگرافي يا عكس رنگي رحم

هيستروسالپنگوگرافي يا عكس رنگي رحم

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چیست و چرا تجویز می شود؟

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم تکنیکی است که در طی آن به کمک اشعه ایکس می توان تصویربرداری از داخل رحم و لوله رحم انجام داد و آن ها را بررسی نمود. همچنین می توان از عکس رنگی رحم جهت شناسائی برخی از مشکلات ناباروری استفاده کرد. با استفاد از اين روش امکان مشاهده اندام های داخلی وجود دارد که طی آن رحم و لوله های رحمی از مواد حاجب محلول در آب پر می شوند و پزشک متخصص می تواند با استفاده از آن ساختار و عملکرد رحم و لوله های رحمی را مشاهده نماييد.

موارد کاربرد عکس رنگی رحم:

مهمترین موارد کاربرد عکس رنگی رحم تشخیص ناباروری، سقط های مکرر، بسته بودن و چسبندگی لوله های رحمی می باشد. همچنین از دیگر موارد کاربرد عکس رنگی رحم می توان به ناهنجاری های ساختاری در رحم، فیبروم رحمی و پولیپ های رحمی اشاره کرد.

اقدامات پیش از انجام هیستروسالپنگوگرافی:

در رابطه با عکس رنگی رحم می توان گفت که بهترین زمان جهت انجام عکس رنگی رحم یک هفته پس از پریود و قبل از تخمک گذاری می باشد ( حدود روز ۷ تا ۱۲ دوره عادت ماهیانه ) زیرا در اینصورت احتمال بارداری و به دنبال آن آسیب به جنین وجود ندارد و میزان اختلالات کاذبی که در نتیجه افزایش ضخامت دیواره رحم ایجاد می شود در این زمان کمتر است.

مزایای عکس رنگی رحم:
هیستروسالپنگوگرافی ( HSG ) اولین و ساده ترین و بهترین روش بررسی لوله ها و حفره رحم بطور همزمان می باشد. همچنین عکس رنگی رحم نسبت به سایر روشها کم هزینه بوده ودر مراکز رادیولوژی انجام میشود.گاهی گرفتگی مسیر لوله های فالوپ به علت ترشحات رخ میدهد که عبور ماده حاجب از لوله ها باعث برطرف شدن این گرفتگی شده و حتی گاهی اوقات بارداری طبیعی پس از انجام هیستروسالپنگوگرافی رخ می دهد.عکس رنگی رحم هم مسیر لوله ها و هم تحرک و نمای لوله ها را بخوبی نشان میدهد و در صورتی که توسط پزشک راديولوژي ماهر انجام شود دقت و حساسیت بالایی دارد.
لازم به ذكر ميباشد كه مركز راديولوژي و سونوگرافي سرسبز اولين و بهترين مركز در زمينه انجام عكس هاي رنگي رحم در شرق تهران ميباشد.

 

social position

اشتراك گذاری نوشته


× ثبت نوبت آنلاین و ارسال نسخه